Sokan nem is tudják, hogy mik a kötelező és az ajánlott oltások kutyáknak, pedig nagyon fontos, hogy mindig idejében oltasd be a kedvencedet. A megfelelő oltásokkal nemcsak a kutyád egészségét tudod megőrizni, de azt is garantálhatod, hogy a közösségben sem terjeszt semmilyen fertőzést. Az oltások segítenek a vírusok és baktériumok elleni harcban, amelyek komoly betegségeket okozhatnak a négylábú barátainknál. Az alábbiakban összegyűjtöttük neked a Magyarországon kötelező és javasolt oltásokat.
Kötelező oltások kutyáknak
- Veszettség elleni oltás: A veszettség rendkívül veszélyes, halálos kimenetelű vírusos betegség, mely a központi idegrendszert támadja meg. A veszettség nem csak kutyákra, de emberre is átterjedhet, ezért a veszettség elleni oltás nemcsak a kutyád egészségét, hanem az emberek biztonságát is szolgálja. A veszettség elleni oltást évente egyszer kell beadatni, mégpedig a kiskutya 3 hónapos korától kezdve. Ezután minden évben, azonos időpontban ismételni kell az oltást, hogy fenntartsuk a védettséget.
- Kombinált oltás: Ez az oltás több, kutyákra veszélyes betegség ellen nyújt védelmet. Az oltás tartalmazza a parvovírusos enteritisz, a leptospirózis, a fertőző májgyulladás (hepatitisz) és a parainfluenza elleni vakcinát is. A parvovírusos enteritisz egy súlyos, gyakran halálos kimenetelű bélgyulladást okozó vírus, míg a leptospirózis egy baktérium által okozott betegség, ami a veséket és a májat támadja meg. A fertőző májgyulladás egy vírusos betegség, ami a májat, a veséket és a szemet érinti. Végül, de nem utolsósorban a parainfluenza egy légúti betegség, ami köhögést és más tüneteket okoz. Az első kombinált oltást 6-8 hetes korban kell beadatni, majd 2-4 hetente ismételni kell, míg a kutya el nem éri a 16 hetes kort. Azután évente egyszer kell frissíteni, hogy a védettség fennmaradjon.
Javasolt oltások kutyáknak
- Lyme-kór elleni oltás: A Lyme-kór egy baktérium által okozott betegség, amelyet leggyakrabban kullancsok terjesztenek. A betegség elsősorban az ízületeket és a szívet érinti, de számos más tünetet is okozhat, beleértve a lázat, a fáradtságot, a bőrkiütést és az izomfájdalmakat. Egyes kutyák tünetmentesek maradhatnak, míg mások súlyos betegséget szenvedhetnek. A Lyme-kór elleni oltás két adagban történik, az első oltás után 2-4 hét múlva kell beadni a másodikat. Ha a kutyád sokat van kint a szabadban, különösen erdős területeken, javasolt ezt az oltást beadatni.
- Kennel köhögés elleni oltás: A kennel köhögés egy fertőző légúti betegség, amelyet különböző vírusok és baktériumok okoznak. A kennel köhögés nevét onnan kapta, hogy gyakran terjed a kutyák között, amikor nagy számban vannak együtt, mint például a menhelyeken, kutyapanziókban vagy kutyakiállításokon. A tünetek közé tartozik a száraz vagy hurutos köhögés, az utóbbi esetén nyákos váladékozás, a tüsszentés, az orrfolyás és néha a láz. Leginkább az esős hűvösebb évszakokban fordul elő. Bár a legtöbb kutya teljesen felépül a kennel köhögésből, néhány esetben súlyosabb tünetek is kialakulhatnak, mint például a tüdőgyulladás. Ha a kutyád gyakran találkozik más kutyákkal, például kutyaiskolában, kutyaparkban, kutyakiállításokon, vagy ha gyakran használsz kutyapanziót, érdemes beadatni ezt az oltást is. A kennel köhögés elleni oltást évente egyszer kell frissíteni.
Ezek az oltások mind a kutyád egészségét szolgálják, és segítenek abban, hogy a kutyád a lehető legjobb életminőséget élvezhesse. Bár ezek az oltások nem kötelezőek, nagyon fontos, hogy megfontold őket, főleg ha a kutyád gyakran kerül szoros kapcsolatba más kutyákkal, vagy ha gyakran tartózkodik kullancsok által fertőzött területeken.
Oldalunkon találhatsz különböző termékeket, melyek segítségedre lehetnek az oltások előtti és utáni időszakban. Például a Foresto kullancs és bolhaírtó nyakörvek nagyon hasznosak.
Ne feledd, a kutyád egészségének megőrzése a legfontosabb. Az oltások beadása mellett fontos a rendszeres fizikai és mentális aktivitás is, valamint az állatorvosi vizsgálat is elengedhetetlen. Oldalunkon számos olyan kutyajátékot is találsz, amelyek segíthetnek a kutyád fizikai és mentális egészségének megőrzésében.
Remélem, hasznosnak találtad ezt a bejegyzést! Ha további kérdéseid vannak a kutyád egészségével kapcsolatban, mindig kérj segítséget szakembertől.