Egyszer minden gazdi életében eljön egy fontos pillanat, a kutya fürdetése samponnal. Ez legtöbbször sem számunkra, sem a kedvenceink számára nem a legélvezetesebb dolog, de néha muszáj. Szerencsére vannak kutyusok, akik imádnak fürdeni, de a többieket sem szabad elhanyagolni. Természetesen meg kell tartani a mértéket is, hisz az sem tesz jót, ha állandóan fürdetjük őket, hogy mindig teljesen tiszták és illatosak legyenek.
Sokan tanácstalanok, hogy hogyan is kellene megfelelően fürdetni a kutyájukat, milyen eszközökkel, milyen sampont válasszanak vagy, hogy milyen sűrűn. Ezeket a kérdéseket szeretnénk most tisztába tenni. A cikket 8 évnyi kutyakozmetikai tapasztalat alapján hoztuk létre, hogy segítséget nyújtson minden kedves gazdinak.
1.A fürdetés alapjai. Milyen gyakran?
Alapvetően a kutyák fürdetését nem szabad túlzásba vinni. A kutyák bőre sokkal érzékenyebb a vegyszerekre és kémiai szerekre, mint az embereké. Fontos tudni, hogy fürdetéskor lemossuk a természetes faggyu védőréteget, ami a bőr hidratálását segíti elő, így könnyen kiszáradhat a bőrük, érzékennyé válhatnak, valamint könnyebben kaphatnak el fertőzéseket és gombás megbetegedéseket.
Összességében próbáljuk meg inkább kevesebbszer, mint többször fürdetni őket. A téli latyakos és nedves időszakokban se rakjuk a kádba minden nap vagy minden séta után, még akkor sem, ha hosszú szőrűek. Amennyiben csak az eső miatt ázott el a kutya, akkor sokat segít, ha egy jó nedvszívó képességű törölközővel körbe csavarjuk, megtöröljük a lábait, mancsait és a hasát. Télen, ha sár is van, akkor pedig érdemes egy lavórba vagy vödörbe vizet tenni és vizes ronggyal áttörölni a lábait, majd egy száraz törölközővel megtörölni az egész testét.
Szóval milyen gyakran is érdemes fürdetni kutyusunkat? Természetesen, ha már nagyon érezni a kutyaszagot az ebünkön, vagy nagyon sáros lett, belehempergett valamibe, akkor meg kell fürdetni a kedvencünket. Ajánlásunk szerint havonta egyszer fürdessük meg kutyusunkat. Próbáljuk meg elérni náluk, hogy szeressék a fürdést. Ez nem egyszerű feladat, ezért érdemes minél hamarabb, kisebb korban elkezdeni. Legyen neki egy pozitív élmény. A kádban kapjon jutalomfalatot, esetleg vigyük oda a kedvenc játékait neki és mindig dicsérjük meg, akár kedves szavakkal, akár jutalomfalattal, ha nyugton maradt és szépen tűrte a mosdatást. Mielőtt azonban elkezdenénk a fürdetést, nagyon fontos a szőrének az átfésülése…
2.A kutyus átfésülése
A fürdetés előtt mindenképpen át kell fésülni őket, hogy megszabaduljunk a kihullott szőrszálaktól, gubancoktól és csomóktól. Amennyiben elmarad a kifésülés, a víz hatására a gubancok összeállhatnak filces csomókká, amit már csak ollóval lehet eltávolítani.
Az eszközök, amiket használunk a kutya szőrének a csomómentesítésére és a fésülésére, mindig legyen megfelelő a szőrzetének. Kifejezetten ajánlott a Zooro kefe, amely a leghatékonyabb módja az aljszőr eltávolításának és rövid, valamint hosszú szőrzetre is elérhető.
A kutya átfésülésének még egy nagyon fontos előnye van. Ekkor ugyanis észrevehetjük a szőrében megbúvó élősködöket, mint a bolhák vagy a kullancsok.
Szeretnéd, hogy a kutyusod mindig ápolt legyen és kozmetikai eszközöket keres? Tekintsd meg kínálatunkat a webáruházunkban.
3.A helyes kutyasampon kiválasztása
A megfelelő kutyasampon kiválasztása az egyik legfontosabb feladat a fürdetés előtt, mivel az ő bőrük sokkal érzékenyebb a mieinknél. A nem megfelelő sampon kiszáríthatja, kipirosíthatja a bőrét vagy allergiás reakciót is okozhat. Lehetőleg figyeljük meg a kutyusunkat, hogy mennyire érzékeny a bőre. Amennyiben azt látjuk, hogy eléggé, akkor vásároljunk érzékeny bőrre való sampont vagy természetes samponokat, amelyek natúr összetevőkből készülnek és kifejezetten a kutyák érzékeny bőrére lettek kifejlesztve. Nem érdemes olcsó és nem túl jó minőségű samponokat vásárolni, mivel azzal könnyen árthatunk kedvenceinknek. SOHA ne használjunk embernek készült samponokat vagy tusfürdőt.
Amennyiben nem vagyunk benne biztosak, hogy a kutyusunknak milyen sampont érdemes vásárolni, kérdezzük meg a kutyakozmetikusunkat vagy az állatorvosunkat.
Kutyasampont vásárolnál? Tekintsd meg kínálatunkat a webáruházunkban.
4.A kutya fürdetése samponnal
A fürdetés elkezdésekor rakjuk be a kádba a kutyát. Egy kancsót vagy egy edényt töltsünk fel langyos vízzel és a nyakától lefelé, finom dörzsöléssel vizezzük be a testét. A zuhanyrózsa is alkalmas lehet, amely segítségével gyengéden nedvesítsük át a szőrzetet. Semmi esetre se használjuk túl forró, vagy túl hideg vizet a kutya fürdetéséhez. A fülekbe ne menjen víz, mivel az hosszú távon akár halláskárosodást is okozhat. Amikor eléggé vizes már a kutya, samponozzuk be a hátát, majd egyenletesen oszlassuk el a sampont mindenütt a bundáján. Minden samponnál a fürdetés előtt tanulmányozzuk át, az adott készítmény higítási arányát, ami sok esetben eltérhet. Fontos, hogy az állat szemébe, orrába és szájába ne kerüljön samponos víz. A fej és a pofa megtisztítására fürdőszivacs ajánlott.
Ha alaposan megmostuk samponnal a kutyusunkat, akkor bő, kézmeleg vízzel öblítsük ki a kutya bundájából. Itt is nagyon figyeljünk arra, hogy a szemébe, orrába és szájába semmiféleképp se kerüljön a samponos víz. Ne sajnáljuk az időt az öblítésre, maradéktalanul öblítsük le a sampont a kutya testéről.
5.Szárítás
A fürdés végén elérkezett az idő, hogy megszáradjon a kiskedvencünk. Nyugodtan hagyjuk, hogy a kutyus megrázza magát akár többször is, mivel ilyenkor a szőrszálak tövéből a vízcseppek a szőrszálak végére kerülnek. Először a kádban nyomkodjuk ki a szőréből a víz nagy részét. Ha ezzel megvagyunk, akkor egy törölközővel csavarjuk körbe, és töröljük meg jó alaposan. A víz nagy részét fel kell itatni a kutyusról, és sok időt megspórolhatunk, ha extra nedvszívós törölközőt választunk.
Ha száradni hagyjuk kutyusnkat, akkor télen kizárólag meleg és huzatmentes helyen hagyjuk őket, mert könnyen megfázhatnak ők is. Ha hajszárítót is használunk, hogy elősegítsük a száradást, akkor mindenképp figyeljünk oda a hőmérsékletre. Először a kezünkön teszteljük le, nehogy túl forró legyen a kifújt levegő.
A fertőzések elkerülése érdekében a fülét vattadarabokkal törölgessük szárazra.
6.Utómunkák
A fürdés végeztével keféljük át a bundát, majd egy sima egyenes fogú fésűvel tisztázzuk a szőrzetet, hogy biztosan gubanc mentes legyen a szőrük.
Gyakorlottabb gazdik a kutyusok karmait is levághatják speciális karomvágókkal, de ha bizonytalan vagy magadba, akkor mindenképp bízd rá a vágást a kutyakozmetikusra vagy állatorvosra.
Amennyiben szeretnéd, hogy a kiskedvenced finom illatokban pompázzon, léteznek kifejezetten kutyaparfümök, amelyek nem irritálják a bőrüket, mivel kifejezetten nekik lett kifejlesztve. Nagyon hasznos lehet, ha vendégségbe megyünk, vagy ha netán hozzánk jönnek. Garantáltan meg fogják dicsérni a jó illatát.
Szeretnél finom illatokat kiskedvencednek? Tekintsd meg kínálatunkban a különböző illatú kutyaparfümöket.
Végezetül
Egy kis odafigyeléssel, teljes biztonsággal megfürdethetjük a kutyusunkat. Legyenek előre bekészítve az eszközök a mosáshoz, szárításhoz, valamint próbáljuk meg egy pozitív élménnyé tenni a fürdést kutyusunknak. Ha nem vagyunk biztosak magunkban és a gondos fürdetésben, akkor keressük fel a kutyakozmetikusunkat, aki megfelelő hozzáértéssel és tapasztalattal megteszi helyettünk.